Warning: Use of undefined constant user_level - assumed 'user_level' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/fs1/33/soupoper/public_html/wp-content/plugins/ultimate-google-analytics/ultimate_ga.php on line 524
Que Pasa Tempranillo ja Välimerelliset grillivartaat
Lammasmakkara-paprikavartaat sekä halloumi-tomaattivartaat
Yrttiöljyä, tsatsikia, salaattia ja patonkia
Vartaisiin tarvitset:
Mausteista lammas/karitsamakkaraa, oranssia ja keltaista paprikaa, halloumijuustoa, punaisia pisaratomaatteja sekä yrttiöljyä marinointiin.
Yrttiöljy: tuoretta oreganoa, minttua sekä basilikaa, valkosipulia, laadukasta oliiviöljyä, pippuria.
Tsatsiki: jugurttia naturel, tuoretta kurkkua kuorittuna ja suikaleina(ei siemenosaa), tuoretta oreganoa, pikku tippa hunajaa ja suolaa.
Paloittele makkarat, paprika ja halloumi varraspaloiksi. Marinoi yrttiöljyssä. Laita vartaisiin makkaraa ja paprikaa, toisiin halloumia ja tomaattia. Grillaa makkaravartaita n. 10 min ja halloumivartaita 5 min. Valele päälle vielä yrttiöljyä.
Ripottele sitruunamehua vartaiden päälle. Tarjoile tsastikin, salaatin ja patongin kanssa. Nauti kesästä, ulkoilmasta, ruuasta ja Que Pasa Tempranillo -luomuviinistä!
No Comments